Деталі
Ще в липні до Смілянського лісгоспу завітали науковці-ботаніки Олександр Спрягайло і Василь Шевчик та аспіранти з проханням показати “луки” Ірдинського болота.
Директор лісгоспу виділив науковцям супровід і експедиція вирушила на болото, розповів лісник Сергій Тимофієв. Адже в записах монахів Виноградського монастиря згадується чудодійна трава Любка дволиста, яка росла саме в цих місцях.
Але не все було так просто. Спочатку розчарування — луки були затоплені, вода в Ірдині сильно піднялася.
Лісівники, вислухавши розповідь науковців про умови, в яких може рости ця трава, показали схожі ділянки в інших місцях.
Вже майже втрачаючи надію, науковці обстежували пагорби і ось воно диво – Любка дволиста, болотяна орхідея.
Радощам не було меж, адже її зустрічали ще в 70-х минулого століття, стверджували ботаніки. Також розповідали: трава є надпотужним природнім енергетиком, афрозодіаком. Її постійно застосовували наші пращури козаки, і татари, і усі, кому потрібна була витривалість. Прийнявши відвар, воїн міг 2-3 доби рухатися безперервно. Ці чудодійні властивості і прирекли траву на знищення.
Наразі, як твердить лісівник пан Сергій, кожна рослина отримала свій GPS для спостережень, адже умови її запилення пов’язані з грибами і можуть пройти десятиліття поки зернинка знайде собі пару.
Як пояснив кандидат біологічних наук Олександр Спрягайло, рослина вижила завдяки ощадній роботі лісівників, які, проводячи лісогосподарські роботи, не руйнують верхніх шарів грунтів.
Як зазначено у дописі лісівника, в цьому урочищі науковці виявили ще 4 види червонокнижних рослин, за що висловили глибоку подяку працівникам Смілянського лісгоспу.
Фото Сергія Тимофієва
Discussion about this post