Там колись лунав сміх, гралися діти і святкували дорослі, а нині — сум і сльози. Йдеться про особняк Летичевського в Черкасах. Нині — Будинок трауру. Станом на 2023 рік цей будинок внесено до переліку щойно виявлених, які пропонується внести до пам’яток архітектури і містобудування міста Черкаси. Розповів Суспільному історик, краєзнавець Сергій Ганницький.
Кожен в місті звертає свою увагу на цей ошатний особняк по бульвару Шевченка, 155. Нині там щодня проводять в останню путь померлих черкасців та полеглих в боях за незалежність України захисників. З одного боку будинок межує з Дитячим парком, з іншого боку розташована музична школа №2.
“Будинок по бульвару Шевченка, 155 — колишній вулиці Старочигиринській, до того — Олександрівській, — оригінальна споруда забудови міста кін. ХІХ – поч. XX ст. Будівля розміщена трохи далі від червоної лінії, має декорований фасад. Особняк належав черкаському підприємцю, власнику однієї із п’яти черкаських тютюнових фабрик Летичевському”, — розповів Сергій Ганницький.
З його слів, у 1920-х роках в будинку засідала “трійка” чекістів:
“Про те, що у будинку підприємця Леичевського засідала «трійка» чекістів відомо з денікінської газети «Черкаський голос»”, — розповів історик.
Вигляд будинку змінювався залежно від того, хто у ньому перебував, додав Ганницький:
“При будинку, ймовірно, було просторе подвір’я з необхідними господарськими будівлями. З часом відбулися реконструкції території й особняка, планування кімнат змінювалося залежно від того, хто тут перебував. Нині тут розміщено будинок трауру. 2016 року фасад із червоно-біло-синього став сіро-білим. Оригінальна столярка тоді була змінена на металопластик”.
Таким чином у 2016 році Будинок трауру, що не ремонтували понад 30 років відремонтували: в історичній будівлі відновили дах, стіни та фасад, та зробили ремонт всередині. Міська влада спрямувала на це майже півтора мільйона гривень.
Discussion about this post